Brauc uz Ķekavas novadu ar sabiedrisko transportu: BALDONE!

Uzsākam jaunu rakstu sēriju “Brauc uz Ķekavas novadu ar sabiedrisko transportu!”, kur vairākās rakstu sērijās iepazīstināsim ar vietām, kur no Rīgas ērti nokļūt ar sabiedrisko transportu. Šodien pirmais raksts – BALDONE.

Lai nokļūtu Baldonē jādodās uz Rīgas Starptautisko autoostu (Rīgas SAO). Autobuss Rīgas SAO-Baldone (nr. 6847) kursē no 8.platfomas. Biļetes var iegādāties autoostas kasēs, pie autobusa vadītāja pirms brauciena, bezrindas.lv vai mobilly.lv Biļešu cenas ir no 1,95-2,55 eur vienā virzienā (atkarībā no maršruta).

Autobusu kursēšanas grafiku var apskatīt ŠEIT.

Uz Baldoni kursē arī citu maršrutu autobusi: Rīga-Baldone-Vecumnieki, Rīga-Baldone-Vecumnieki-Bārbele, Rīga-Baldone-Skaistkalne.

Braucot ar autobusu Rīgas SAO-Baldone (nr. 6847) vislabāk braukt līdz maršruta galapunktam-pieturai “Baldone”. Brauciens no Rīgas līdz Baldonei ilgst aptuveni 55 min.

Izkāpjot gala pieturā, pirmais apskates objekts turpat blakus ir Ceriņu parks ar sēravotu “Ķirzaciņa” (Rīgas iela 54)

1797. gadā pie sēravota tika izveidota Baldones kūrvieta, kas bija viena no pazīstamākajām minerālūdens un ārstniecisko dūņu kūrvietām Eiropā, Krievijas impērijā un vēlāk arī Padomju Savienībā.

Ceriņu parkā uzstādītas atjaunotās vēsturiskās skulptūras “Māra” un “Vāvarīte” un atjaunotais paviljons “Ķirzaciņa”. Sērūdeni var lietot uzturā. Parks ir iecienīta baldoniešu pastaigu vieta.

Ceriņu parka apskate aizņems ap 15 min. Tālāk pastaigu var turpināt pa Ķeguma prospektu un nogriežoties uz Krasta ielu, apskatīt koka arhitektūru.

Baldones ielas joprojām rotā vairāki 20. gadsimta pirmās puses koka arhitektūras paraugi. Daļa no šīm ēkām kalpoja kā pansijas – vasarnīcas.

Krasta ielā 19 izvietots stends, kas sniedz vairāk informācijas par apkārtnē esošajām koka arhitektūras mājām.

Atgriežoties atpakaļ no Ķeguma prospekta pa Lauku ielu var doties līdz Daugavas ielai. Daugavas ielas malā izvietots improvizēts zirgu tramvaja vagoniņš. Zirgu tramvajs Baldonē kursēja no 1921. gada un savienoja Baldoni ar Ikšķili. Baldonē zirgu tramvaja maršruts bija 12 km garš.

Otrā ielas pusē caur kokiem redzama staltā Baltā pils – viena no skaistākajām ēkām Ķekavas novadā.

Ēkas būvniecība pabeigta 1913. gadā. Tās fasāde vienmēr bijusi baltā krāsā, tā arī ēka ieguvusi savu nosaukumu. Ap pili atrodas iekopts parks ar eksotiskiem kokiem, un pils priekšā ierīkota strūklaka.

Pilī darbojas Baldones Mūzikas skola un Mūzikas pamatskola, tādēļ pils apskatāma tikai no ārpuses.

No Baltās pils pa kreisi redzams koka tiltiņš – dodies pāri tiltiņam un pēc aptuveni 100 m nonāksi pie meža takas, kurā droši dodies iekšā. Jau pēc brīža ieraudzīsi pirmās Meža galerijas gleznas.

Pirmās Meža galerijas gleznas tika uzstādītas 2020. gadā un šo gadu laikā tā ir papildināta arvien ar jaunām gleznām un šobrīd šeit apskatāmas jau vairāk nekā 30 gleznas. Gleznas izvietotas aptuveni 2 km garā takā.

Pēc takas apskates dodies pa Lauku ielu līdz Daugavas ielai un tālāk jau pa Daugavas ielu centra virzienā. Kreisajā Daugavas ielas pusē redzēsi Baldones Kino teātri un Baldones pilsētas skvēru.

Ejot pa Daugavas ielu, nonāksiet uz galvenās Baldones ielas – Rīgas ielas, kur tieši pretī redzēsiet Baldones ev.lut. baznīcu.

Evaņģēliski luteriskā Baldones baznīca rakstos minēta no 1567. gada. Tagadējā ēka šajā vietā ir uzbūvēta 1824. gadā. Baznīcas ēka savā ceļā ir piedzīvojusi daudzas pieturas – tā bijusi dievnams, tad visu aizmirsta un izdemolēta ēka, vēlāk arī plastmasas ražotnes cehs. Pēdējos 30 gados baznīca atkal ir ne tikai vieta tiem, kas meklē Dievu, bet arī koncertzāle un pasākumu vieta.

Kopumā maršruts būs ap 5 km garš un tas būs ideāls vienas dienas izbraucienam, bet, ja vēlies pavadīt Baldonē ilgāku laiku, tad naktsmājas vari rezervēt kādā no Baldones naktsmītnēm:
* Viesnīca “Grundenberga” – 30 min attālumā no centra;
* Brīvdienu māja “Baldones Meža māja” – 30 min attālumā no centra;
* Brīvdienu māja “Būriņi” – 20 min attālumā no centra.

Paēst var:
* Burgernīcā “Burgers 66”, Rīgas iela 67

Veikali:
Uz Rīgas ielas atrodas vairāki veikali – Mego, Maxima, uz Daugavas ielas veikals Lats, uz Iecavas ielas veikals Aibe.

Tirdziņš:
Katru piektdienu no pl. 7.00-12.00 Baldones tirgus laukumā notiek vietējo zemnieku un mājražotāju tirdziņš (Sporta iela 2).

Ko vēl var apskatīt?
* Baldones Stāstu takas – dažāda garuma
* Riekstukalna skatu tornis – 5 km no centra
* Mercendarbes muiža un Baldones muzejs – 4,5 km no centra
* Baldones observatorija – 4,5 km no centra
* Kausezers – 10 km no centra
* Silmachy kosmētikas ražotne – 2 km no centra
* Kazas laukos – 7 km no centra
* Stallis Bērīts – 5 km no centra